YESANTEK ARAŞTIRMA

İleri Eğitim Teknolojileri

Turkish Icon Türkçe English Icon English
EN YENİ PLANETARYUM FİLMLERİ

1-UZAY KOLONİSİ: İnsanlık için yeni bir dünya arayışı (2021)

Günümüzden 100 yıl sonrası veya daha ötesinde insanlığın yuvadan (dünyadan) ayrılacağı gün gelip çatacak. 20. Yüzyılın 2. yarısından itibaren insanlık bu macera için hazırlanmaya başladı. Ay’ın keşfi, Uluslararası Uzay İstasyonu’nun inşası ve Mars'ta insanların yaşayacağı alanların inşa edilmesi; uzaydaki yolculuğumuz için ilk adımlardı. Nihai olarak insanlar uzayda yaşayabilecekleri, kendi elleriyle ve yaratıcılıklarıyla inşa edecekleri yeni bir yuvaya sahip olacak… Bunun adı, uzayda yüzen yeni bir Dünya, Uzay Kolonisidir. Artan nüfusu ve refah arayışıyla insan ırkı gezegenimizin sınırlarından acı çekmeye başladı. Geleceğimiz bizi hangi yola götürmeli? Cevap uzayda bir koloni olabilir ama bunun nasıl görüneceğini canlı ayrıntılarla hayal edelim. Uzayda yaşamak uzun yıllardır filmlerde ve televizyonlarda tasvir ediliyor çünkü her yerde insanlar yeni bir dünyada yaşama düşüncesiyle heyecanlanıyor. Eğer yeni bir ev inşa etme hayalini gerçekleştirirsek, Dünya'daki yaşamın birçok sorununa çözüm bulabiliriz. O'Neil Silindiri anlayışına dayanan film bize uzaydaki yaşamın geleceğine dair ayrıntılı bir bakış sunacak.Gösterim süresi: 24 Dakika Üretim Yılı: 2021 Ödüller: - Fulldome Festival Brno2022 : Official Selection - Fulldome Festival Jena2022 : Official Selection - The Hungarian Planetarium and Observatory Meeting 2023

İzlemek İçin Tıklayınız. (Şifre için lütfen arayınız: 0312 265 00 35)

2- RÖNESANS: Teleskopların ve Uyduların Gelişimi (2023)

Astronomiye yeni bir devrim geliyor! Rönesans döneminde bir sanat kültürünün geliştiği görüldü. Astronomi dünyası da yer merkezliden güneş merkezliye doğru değişiyordu. Bunun nedenlerinden biri astronomik teleskoptur. Ve şimdi yeni bir rönesans yaşıyoruz. Tycho evreni çıplak gözle gözlemleyerek keşfediyordu. Kepler güneş merkezli teoriyi doğruladı.
Galileo'nun tesadüfen icat ettiği teleskobu kullanarak yaptığı bir dizi yeni keşif...
Newton yansıtıcı teleskobu icat etti ve teleskoplarda devrim yarattı. Büyük teleskoplar ve Hubble Uzay Teleskobu yerinde aktiftir. Aynı zamanda astronomide yeni bir alan açan James Webb Uzay Teleskobu da dahil olmak üzere insanlığın 400 yıla yayılan meraklı ruhunu da tasvir ediyor.
Gösterim süresi: 26 Dakika 53 sn.
Üretim Yılı: 2023İzlemek İçin Tıklayınız. (Şifre için lütfen arayınız: 0312 265 00 35)3- AY’A SEYAHAT:Ay’a Seyahat ve Roketlerin Gelişimi (2022)

İnsanlığın Ay’a seyahat macerası ilk olarak Jules Verne’in hikâyesindeki hayalle başladı, Apollon ve Artemis’e kadar devam etti. İnsanlar, insanlığın başlangıcından itibaren insanlar başlarını yukarı kaldırdıklarında Ay’ı hep görmüşlerdir. Bizimle Ay’a bakan insanların çoğu onu zamandan ve mekândan bağımsız olarak merak etmiştir. 19. Yüzyıl yazarı Jules Verne, Ay’a giden bir adamı konu alan, pek çok insanı etkileyen bilim kurgu bir öykü yazmıştı. Bunu okuyan çocuklar uzay yolculuğu hayallerinin peşinden gitmeye devam ettiler ve 1969'da Apollo programının bir parçası olarak insanlık nihayet Ay’a ulaşmayı başardı. Ve şimdi Artemis Projesi ile bu hikâye daha da derinleşiyor. Uyduların ve roketlerin işleyişi hakkında bilgilere yer verilen bu filmde ayrıca roketlerin gelişimine katkıda bulunan öncülerin hikâyeleri de sunulacaktır. Bilgisayar destekli canlandırmalarla oluşturulan roket fırlatma sahneleri ile görsel bir şölen gerçekleşecektir

Gösterim süresi:27 Dakika. Üretim Yılı: 2022

İzlemek İçin Tıklayınız. (Şifre için lütfen arayınız: 0312 265 00 35)4- ASTEROİTLER (2022)

iki yüz yıldan fazla bir süredir gökbilimciler Astroitlerin gerçekte neye benzediğini merak ediyorlar. Bu ilkel kayaların milyarlarca yıldır sayısız sır sakladığına inanıyorlar: Bunlar, güneş sisteminin oluşumuna ve Dünya'nın yaratılışına doğru zamanda geriye gitmelerini sağlayacak zaman kapsülleri. Son zamanlarda dünya çapındaki büyük uzay ajansları Astroitlere insansız araçlar gönderdi. En ileri seviyedeki çalışmalarda örnekler toplayıp Dünya'ya geri getiriyor. Bu keşif gezileri araştırmacılar için pek çok sürpriz barındırıyor ve bu gök cisimlerine dair anlayışımızı değişiyor. İlk bakışta bizi tehdit etmeleri pek mümkün görünmüyor. Ancak bazıları gezegenler gibi güneşin etrafında dönerken, diğerlerinin yolları Dünya'nın yörüngesiyle kesişiyor. Bilim kurgu gibi görünen şey artık gerçeğe dönüştü: dehşet verici bir çarpışmayı önlemek için şu anda Astroitleri gökteki yollarından nasıl saptıracağımızı öğreniyoruz!

Gösterim süresi: 25 Dakika. NASA, JAXA, ESA, OCA ve Johns Hopkins Üniversitesi İŞBİRLİĞİYLE Üretim Yılı: 2022 Ödüller: Best VFX Artist Dream Catcher International Film Festival, 2023 Oniros Film Award, 2023, Newyork Science and Nature Feedback 2023,Festival Du Film Scientifique LA Runion,2022

İzlemek İçin Tıklayınız. (Şifre için lütfen arayınız: 0312 265 00 35)5- DÜNYA'NIN İKLİMİ (EARTH'S CLIMATE)(2021)
(Linke Tıklayarak Fragmanı İzleyebilirsiniz.)

Üretim Tarihi: 2021, Süre: 24 dakika

Konu: Dünyanın Güneş Sistemindeki yeri yaşamın büyümesi ve gelişimi için doğru koşulları sağlar.

Ancak bu koşullar verilememiştir ve gezegenimizin tarihi boyunca değiştirilmiştir.

​ Son zamanlarda, doğal çevreye büyük ölçekli insan müdahalesi, İnsanları yeni koşullara uyum sağlamaya ve küçük gezegenimizin yüzeyinde hayatta kalmalarını sağlamak için önlemler almaya zorlayan yeni bir iklim değişikliği etkeni eklendi.

Bu planetaryum belgeselinde gezegenimizin sürekli değişen hava ve iklimini şekillendiren faktörler anlatılıyor.

6- SORA’NIN UZAY HAVA TAHMİNİ (2022)
(Linke Tıklayarak tam sürümünü izleyebilirsiniz.)

Üretim Tarihi: 2022
Süre: 26 dakika

Konu: Dahi bir bilim çocuğu ile en son model yapay zeka arasındaki dostluk hikayesidir. "Uzay hava tahmini" henüz yaygın olarak bilinmiyor olabilir. Ancak insanlar uzayı keşfetmeye başladıklarında uzay havasının faaliyetlerimiz üzerinde büyük bir etkisi olduğunu görmeye başlamaktadırlar.İçerik, insanların ``uzay hava durumu'' ve ``uzay hava durumu tahminleri'' ile ilgilenmesini sağlamak için tasarlanmıştır. Uzayın güvenliğini korumak için çalışan bir uzay hava durumu tahmin ekibinin macerasını izleyeceğiz.
7- ASTERIA VE YILDIZ TABLOSU (2021)
(Linke Tıklayarak tam sürümünü izleyebilirsiniz.)

Üretim Tarihi: 2021
Süre:26 Dakika

Konu: Zeki ve enerjik bir kız olan Asteria ile evcil köpeği Loki hakkında yürek ısıtan bir hikaye. Kuzey gökyüzünde parlayan kutup yıldızı Polaris, uzun zamandır bize yönü gösteren önemli bir yol gösterici olmuştur. Bu programda Kuzey Yıldızınızı nasıl bulacağınızı öğrenebilirsiniz. Küçük çocuklarla birlikte tüm ailenin keyif alabileceği bir filmdir.


8- EVRENDEKİ VAHA-YENİ (2022)

Gezegenlerin ve uyduların güzel görüntülerinden gözünüzü ayıramayacağınız güneş sistemine doğru bir yolculuğa davet ediyoruz.Güneş sistemindeki diğer yörünge cisimlerini, başka gezegenlerde su ya da hayat olup olmadığını araştıran, görüntü ve müzikleriyle çok özel bir gösteridir. Ayrıntılı bilgi için tıklayınız.9- DEĞİŞEN DÜNYANIN ATLASI (2022)

Bu, insanlığın en temel girişimlerinden biri olan harita yapımındaki bir devrimin, artan küresel sıcaklıkların ardından gezegenimizin evrimine nasıl yeni bir ışık tuttuğunun hikayesidir. Spitz ve Evans & Sutherland tarafından dağıtılan iki ödüllü Yer bilimi filminin başarısına dayanıyor: Dinamik Dünya: Dünyanın İklim Motorunu Keşfetmek (2012) ve Dünya Gezegeninin Doğuşu (2019). (Gösterinin prodüksiyonunu tamamlarken uzun süredir ortağımız olan NCSA'nın Gelişmiş Görselleştirme Laboratuvarı tarafından hazırlanan bu harika ön izlemelere göz atın!) Uzaydan çarpıcı, en yeni nesil görüntüleri kullanan "Değişen Dünya Atlası", izleyicileri Grönland ve Antarktika'daki kıyı buzullarının erimesine neden olan dinamik süreçlere götürüyor ve yükselen denizlerin dünya çapında kıyı şeritlerini nasıl tehdit edebileceğini araştırıyor. Bu çarpıcı yeni görüntüler, uyduların ve süper bilgisayarların bir araya gelmesiyle üretiliyor ve Dünya'yı bir nesil önce hayal bile edilemeyecek derecede hassas ayrıntılarla ortaya çıkarıyor. "Değişen Dünya Atlası", planetaryumlar, müzeler ve bilim merkezleri için 24 dakikalık tam kubbeli film olarak ve dünya çapında televizyon ve yayın dağıtımı için 1 saatlik 4K düz ekran film olarak yayınlanacak ortak bir medya projesidir. Bu, Ulusal Süper Bilgisayar Uygulamaları Merkezi/Illinois Üniversitesi'ndeki Gelişmiş Görselleştirme Laboratuvarı, Spitz Creative Media, NASA'nın Bilimsel Görselleştirme Stüdyosu ve belgesel yapımcısı Thomas Lucas'ın ortak yapımıdır. Başlıca işbirlikçiler arasında Ohio State'in Byrd Polar ve İklim Araştırma Merkezi, Minnesota Üniversitesi'nin Polar Jeo-uzaysal Merkezi, Illinois Üniversitesi Mavi Sular Projesi, Ulusal Jeo-uzaysal İstihbarat Teşkilatı ve Ulusal Bilim Vakfı yer alıyor. Ayrıntılı bilgi için tıklayınız.