YESANTEK ARAŞTIRMA

İleri Eğitim Teknolojileri

Turkish Icon Türkçe English Icon English

planetaryum

Planetaryuma Hoşgeldiniz

Planetaryum Cihazları

Lisansı Ücretsiz Planetaryum Showları

Lisansı Ücretli Planetaryum Showları

Özel FullDome Filmleri Yapım Hizmetleri

Yesantek Araştırma Digitalis Education Firmasının Türkiye Tek Yetkili Temsilcisidir.

PLANETARYUM NEDİR ?

Planetaryum, bilgisayarla yönlendirilen çoklu projeksiyon cihazı ve balık gözü lensi ile kubbe şeklinde hazırlanan bir yapının içinde 360 derecede 3 boyutlu görüntü yansıtarak, evrendeki yerimizi, Samanyolu’nu ve diğer gök cisimlerini aynı anda büyük bir topluluğa gösteren çok özel bir sistemdir( Tübitak Bilim ve Toplum DB)

Dışarıda gökyüzü gözlemi yapmak yerine kubbenin içine (planetaryum) girerek gökyüzü gözlemi yapılmasının en önemli nedeni, gece gözlem yapabilmemizi önleyen ışık kirliliği ve yeterli gözlem cihazlarımızın olmamasıdır. Hava koşulları uygun olması ve ışık kirliliğinin önlenmesi durumunda dahi gözlemlerimiz kullandığımız teleskopların olanakları ile sınırlı kalacaktır.

Dijital bir planetaryum kullanılarak, kubbenin içinde , dev teleskoplardan alınmış görüntüler 3 boyutlu olarak izlenebilir. Dijital teknoloji sayesinde yıldız ya da gök cismi yaklaştırılarak çok yakından inceleme şansına sahip olunur. Multimedya teknolojileri ile, video, animasyon, müzik ve efektlerle, çok zengin, eğlenceli, bilimsel gösteriler PLANETARYUM’DA izlenebilir.

Uzayla ilgili gelişmelerin günlük yaşantımıza girmesini sağlamak, uzayı eğlenceli ve uygulamalı olarak çocuklarımıza ve genç nesile anlatmak ve sevdirmek için PLANETARYUMLAR kullanılmaktadır. Kapalı alanlarda kurulabilen, şişirilebilir ve taşınabilir planetaryumlar ya da genellikle büyük bilim müzeleri veya kurumlarda bulunan sabit planetaryumlar vardır.
planetaryum planetaryum planetaryum

Denizli 4K Hibrid Planetaryum 360 video
Başa dön