YESANTEK ARAŞTIRMA

İleri Eğitim Teknolojileri

Turkish Icon Türkçe English Icon English

Avrupa Uzay Ajansı (ESO) ve Diğer Sosyal Amaçlı Kurumların Katkılarıyla Hazırlanmış Türkçe Anlatıcı Destekli Planetaryum Showlar
(Derleme/Encoding ve Türkçe seslendirmeler ücretlidir)

1- Galileo 2 Cam Parçası ( Galileo Two-Small-Pieces-Of-Glass)

İki göz ve iki cam parçası, 400 yıl önce insan anlayışında devrim yarattı. Gözler Galileo Galilei'ye aitti ve kavisli cam parçaları teleskopunun lensiydi. Bu gösteri Galileo’nun kişisel ve güçlü hikayesini anlatıyor ve keşiflerinin evren hakkındaki uzun süredir bekledikleri görüşleri nasıl yerinden ettiğini araştırıyor.
Film, Galileo’nun yerçekimi ve hareket yasalarıyla ilgili ilk deneyimlerini, Dünya’nın güneşin etrafında döndüğü fikrinin savunuculuğunu ve erken teleskoplarla yaptığı çalışmaları deneyimlemek için sizi zamanda Pisa, İtalya’ya götürüyor. Keskin gözlemlerinin Galileo'nun tüm göz kamaştırıcı keşiflerini basit ve anlaşılması kolay bir şekilde tarif ettiği eski bir şaheser olan The Starry Messenger'da nasıl sonuçlandığını görüyorsunuz.
Planetaryum direktörü Bob Bonadurer, bu filmi Uluslararası Astronomi Yılı kutlamalarında ve 400 yıl önce Galileo'nun teleskopunu gökyüzüne ilk çevirdiği zaman yazdı ve yönetti.

Süre: 24 Dakika
Çözünürlük: 2.048 x 2.048 Piksel
Format: MP4
Encoding: Yesantek Araştırma Geliştirme Yazılım Eğitim ve Dış Tic. Ltd.Şti
Türkçe Seslendirme: Yesantek Araştırma Geliştirme Yazılım Eğitim ve Dış Tic. Ltd.Şti2_Karanlığı Kaybetmek (Losing the Dark)

Yıldızlı gökyüzü kaybolan bir hazinedir, çünkü ışık kirliliği evreni izlemeyi zorlaştırıyor. Sadece astronomiyi tehdit etmekle kalmaz, vahşi yaşamı bozar ve insan sağlığını etkiler. Şehir ve kasabalardaki sarı parlamalar - uzaydan açıkça görüldüğü gibi - boşa harcanan milyarlarca gökyüzünü aydınlatmak için harcanan milyarlarca kanıtıdır.

Işık kirliliğinin neden olduğu konuları anlatır ve çeşitli örnekler verir. Gösteri, planetaryum aracılığıyla ışık kirliliğine dikkat çekmeyi ve sorumlu bir biçimde ışık kullanımını azaltmanın yollarını öneririr.

Süre: 10 Dakika
Çözünürlük: 2.160 x 2.160Piksel
Format: MP4
Encoding: Yesantek Araştırma Geliştirme Yazılım Eğitim ve Dış Tic. Ltd.Şti3_ Sıcak ve Enerjik Evren (A-Hot-And-Energetic-Universe)

Sıcak ve Enerjik Evren” isimli planetaryum belgeselinde, görselleştirmeler ve gerçek görüntüleri kullanarak modern astronominin, en gelişmiş kara ve yörüngedeki gözlemevlerinin başarılarını, elektromanyetik radyasyonun temel prensiplerini ve Yüksek Enerji Astrofiziği ile ilgili doğal olgular anlatılır.

Samanyolu Merkezine Yolculuğa çıkın ve yedi dakika boyunca dünyanın en kurak yerinden, Şili'deki Atacama Çölü'nden bir galaksinin merkezine doğru gökadamızın tam göbeğine bürünen, gökadamızın merkezine kadar seyahat edin

84 milyon yıldız gözünüzün önünde belirecek, her biri gizlenmeyi bekleyen gizemleri gizleyecektir. Etraflarında gezegenler var mı, belki aylarla? Suları var mı? Hayatı barındırabilir mi? Samanyolu'nun Merkezine Yolculuk, ESO tarafından Planetaryum ve Ziyaretçi Merkezi için ESO tarafından geliştirilmiştir.

Süre: 29 Dakika
Çözünürlük: 2.048 x 2.048 Piksel
Format: MP4
Encoding: Yesantek Araştırma Geliştirme Yazılım Eğitim ve Dış Tic. Ltd.Ş4_Citizen-Sky-Epsilon-Aurigae

Citizen Sky, parlak tutulma değişkeni epsilon Aurigae'ye odaklanan çok yıllı bir proje olarak tasarlandı. Zaman, eps Aur'ın tutulmasını gözlemlemeye, araştırma ekipleri oluşturmaya, verilerin temel analizini yapmayı öğrenmeye ve bir araştırma makalesi yazmayı öğrenmeye adadı. Projeyi tanıtan ve insanları gökyüzü gözlemleri yapmaya teşvik eden kısa bir planetaryum filmidir.

Süre: 6 Dakika
Çözünürlük: 2.048 x 2.048 Piksel
Format: MP4
Encoding: Yesantek Araştırma Geliştirme Yazılım Eğitim ve Dış Tic. Ltd.Şti
Türkçe Seslendirme: Yesantek Araştırma Geliştirme Yazılım Eğitim ve Dış Tic. Ltd.Şti


5_Uzaktaki Dünyalar - Yabancı Yaşamlar? (Distant-Worlds-Alien-Life)

Geceleyin gökyüzü etkili bir şekilde sonsuzluğun bir görüntüsüdür; Dışarıda bir yerde yabancı yaşam olabilir mi?
Bu film, Güneş Sistemimizdeki gezegenler ve aylarla başlayan ve diğer yıldızların yörüngesinde bulunan yeni keşfedilen ekzoplanetlerin bazılarına çıkan yaşam için gerekli koşulları araştırıyor.

Potansiyel olarak yaşanabilir ekzoplanetler şimdi düzenli olarak keşfedilmektedir - sadece çok uzakta değil, aynı zamanda garip ve yabancı olan dünyalar. Bu dünyalardaki hayat neye benzeyebilir? Gelecekte zeki hayata rastlama şansı nedir ve nasıl tespit edebiliriz?

Süre: 52 Dakika
Çözünürlük: 2.048 x 2.048 Piksel
Format: MP4
Encoding: Yesantek Araştırma Geliştirme Yazılım Eğitim ve Dış Tic. Ltd.Şti
Türkçe Seslendirme: Yesantek Araştırma Geliştirme Yazılım Eğitim ve Dış Tic. Ltd.Şti6_Dünyadan Evrene (From-Earth-To-The-Universe)

Zaman ve mekanda geçen 30 dakikalık bu çarpıcı yolculuk. Dünyadan Evrene v2, 1 Ağustos 2016'dan itibaren sunulan Matsopoulos'un yönettiği tam sürüm şovun geliştirilmiş ve güncellenmiş bir versiyonudur. Versiyon 2 özellikleri: gelişmiş görüntü kalitesi; yüksek çözünürlüklü yıldız haritaları; Çok Büyük Teleskop'un (VLT) fulldome seferi izniyle çekilmiş yeni video görüntüleri; Samanyolu'nun yeni bir 3D modeli ve çok daha fazlasıyla beğeniye sunulmuştur.

Hem güzel hem de gizemli olan gece gökyüzünde, kamp ateşi hikayeleri, eski efsaneler her zaman zevkli bir sohbet konusu olmuştur. Evreni anlama arzusu, insanlığın en eski paylaşılan entelektüel tecrübesi olabilir. Ancak son zamanlarda, geniş kozmostaki yerimizi gerçekten anlamaya başladık. Bu eski göksel keşif yolculuğunu öğrenmek için, eski Yunan astronomlarının teorilerinden günümüzün en büyük teleskoplarına kadar sizi Dünya'dan Evrene deneyimlemeye davet ediyoruz.

Genç Yunan film yapımcısı Theofanis N. Matsopoulos'un yönettiği ve Norveçli besteci Johan B. Monell'den geniş bir film müziği sunan izleyiciler, Güneş Sistemi'ndeki çeşitli dünyaların ihtişamını ve kavurucu Güneş'in acımasızlığını önleyebilirler. Dünyadan Evrene, izleyicileri renkli doğum yerlerine ve yıldızların mezarlık alanlarına götürmek için evimizi terk eder ve yine de Samanyolu'nun ötesinde sayısız galaksinin hayal edilemeyecek derecede yoğunluğuna çıkar. Yol boyunca izleyiciler astronomi tarihi, teleskopun icadı ve günümüzde evrenin derinliklerinde daha derinlemesine araştırma yapmamıza izin veren dev teleskoplar hakkında bilgi edinecekler.

Süre: 31 Dakika
Çözünürlük: 2.048 x 2.048 Piksel
Format: MP4
Encoding: Yesantek Araştırma Geliştirme Yazılım Eğitim ve Dış Tic. Ltd.Şti7_ Samanyolunun Ortasına Doğru Yolculuk (Journey-To-The-Center-Of-The-Milky-Way)

Galaksimizin kalbinde ne yatıyor? Yirmi yıl boyunca, ESO'nun Çok Büyük Teleskobu ve Keck teleskopları yüzlerce yıldızın hareketine bakarak ve galaksimizin merkezindeki süper kütleli kara delik olan başka bir görünmez nesnenin konumunu belirleyen galaksinin merkezini gözlemledi. Samanyolu Merkezine Yolculuğa çıkın ve yedi dakika boyunca dünyanın en kurak yerinden, Şili'deki Atacama Çölü'nden bir galaksinin merkezine doğru gökadamızın tam göbeğine bürünen, gökadamızın merkezine kadar seyahat edin.

84 milyon yıldız gözünüzün önünde belirecek, her biri gizlenmeyi bekleyen gizemleri gizleyecektir. Etraflarında gezegenler var mı, belki aylar Suları var mı? Hayatı barındırabilir mi?
Samanyolu'nun Merkezine Yolculuk, ESO tarafından Planetaryum ve Ziyaretçi Merkezi için ESO tarafından geliştirilmiştir.

Süre: 7 Dakika
Çözünürlük: 2.048 x 2.048 Piksel
Format: MP4
Encoding: Yesantek Araştırma Geliştirme Yazılım Eğitim ve Dış Tic. Ltd.Şti8_ Dışarıda (Out-There)

ESO’nun Dünyaca ünlü astrofotograflar, sanatçılar, teknisyenler ve müzisyenler tarafından üretilen ücretsiz yüksek kaliteli planetaryum materyalleri koleksiyonuna yepyeni bir katkı . Dışarıda - Extrasolar Dünyalar Arayışı, insan merakının bizi bin yıllara doğru dışa bakmaya, yeni ve uzak dünyaları keşfetmeye ve keşfetmeye ve gizemli alemlerde var olabilecek yabancı ve sıradışı yaşam biçimlerini bulmaya nasıl yönlendirdiğini anlatıyor.

Şov, Marc Horat'ın yönettiği ve ürettiği İsviçre Ulaştırma Planetaryumu Müzesi'nin Araştırma Gezegenleri ve ESO Ulusal Yetkinlik Merkezi ile işbirliği içinde bir prodüksiyonu. Gösteri 30 dakika sürüyor ve aile izleyicileri için uygundur. Out There - Extrasolar Worlds Quest, dünyadaki izleyicileri tamamen yeni ve yabancı olanlara taşıyacak. Şov, ilk uygarlıkların ilkel bilim kurgusunu, Evreni her zamankinden daha detaylı bir şekilde izleyecek ve Güneş Sistemimizdeki ayların yüzeylerine ve okyanuslarına seyahat edecek gelecek uzay görevlerine sahiptir.

Planetaryumlar için ücretsiz materyallerin tamamı ESO Supernova web sitesinde bulunabilir. Bu, tam ücretsiz planetaryum gösterileri, ESO ve ESA / Hubble arşivlerinden 450 fulldome klip, 360 derece panoramalar, 350 ücretsiz müzik parçasıyla yeni bir müzik arşivi, ESO teleskoplarından Samanyolu içindeki yörüngelere kadar her şeyin 3B modellerini ve daha fazlasını içerir. Daha. Bu malzemeler, 2018 baharında açılacak olan Almanya Garching'deki ESO Supernova Planetaryumu ve Ziyaretçi Merkezi'nde kullanılacak.

Süre: 30 Dakika
Çözünürlük: 2.048 x 2.048 Piksel
Format: MP4
Encoding: Yesantek Araştırma Geliştirme Yazılım Eğitim ve Dış Tic. Ltd.Şti
Türkçe Seslendirme: Yesantek Araştırma Geliştirme Yazılım Eğitim ve Dış Tic. Ltd.Şti9_Evrenin Silüetleri (Phantom-Of-The-Universe)

Bu planetaryum showda, CERN'deki büyük parçacık çarpıştırıcısı yolculuğundan, Büyük Patlamaya, Güney Dakota'daki yeraltı deneyine ve Karanlık Madde arayışına kadar birçok konuya değinilmektedir.

Süre: 27 Dakika
Çözünürlük: 2.048 x 2.048 Piksel
Format: MP4
Encoding: Yesantek Araştırma Geliştirme Yazılım Eğitim ve Dış Tic. Ltd.Şti
Türkçe Seslendirme: Yesantek Araştırma Geliştirme Yazılım Eğitim ve Dış Tic. Ltd.Şti
10_ Görmek (Seeing)

Zeiss tarafından üretilen “Görmek” ile ilgili mükemmel görüntülere sahip bir planetaryum show'dur. Bir fotonun galaksideki genç bir hayalperestin gözüne yarattığı yolculuğu izler. İzleyici, optik siniri gezmeye başlamadan önce, gözün yapısını ve işlevlerini öğrenerek fotonun kızın gözüne girmesini sağlar.

Süre: 27 Dakika
Çözünürlük: 2.048 x 2.048 Piksel
Format: MP4
Encoding: Yesantek Araştırma Geliştirme Yazılım Eğitim ve Dış Tic. Ltd.Şti
Türkçe Seslendirme: Yesantek Araştırma Geliştirme Yazılım Eğitim ve Dış Tic. Ltd.Şti
11_Uzaklardan Gelecekleri Beklemek (Waiting-Far-Away)

​Evrende bir kaşif olarak çok uzaklara seyahat ederken evrenin ne kadar gizemli olduğunu keşfetmeye hazır mısınız?

Süre: 11 Dakika
Çözünürlük: 2.048 x 2.048 Piksel
Format: MP4
Encoding: Yesantek Araştırma Geliştirme Yazılım Eğitim ve Dış Tic. Ltd.Şti
Türkçe Seslendirme: Yesantek Araştırma Geliştirme Yazılım Eğitim ve Dış Tic. Ltd.Şti


12_Mayan-Archaeoastronomy

ESO, destekli üretilmiştir. Maya Arkeoastronomisinin, altı farklı Maya arkeolojik bölgesini ve Evren ile olan bağlantılarını araştıran bir planetaryum şovdur.​

Süre: 20 Dakika
Çözünürlük: 2.048 x 2.048 Piksel
Format: MP4
Encoding: Yesantek Araştırma Geliştirme Yazılım Eğitim ve Dış Tic. Ltd.Şti
Türkçe Seslendirme: Yesantek Araştırma Geliştirme Yazılım Eğitim ve Dış Tic. Ltd.Şti


13_Karanlık Madde (Dark-the-Movie)

Karanlık madde Evrenin kütlesinin% 80'i ni oluşturan Karanlık Maddenin doğasını açıklayan ve araştıran planetaryum filmidir.
Karanlık Maddeyi aramak, zamanımızın en acil astrofiziksel sorunudur. Karankık maddeyi araştırarak, Evrenin nasıl oluştuğu, nereden geldiği ve milyarlarca yıl boyunca nasıl geliştiği ile ilgili sorulara cevap arayabiliriz.

Film, Batı Avustralya Üniversitesi'nde karanlık madde evriminin simülasyonlarını süper bilgisayarlarda geliştiren astronom olan Dr. Alan Duffy tarafından sunulmaktadır.

Türkçe Seslendirme: Yesantek Araştırma Geliştirme Yazılım Eğitim ve Dış Tic. Ltd.Şti

Süre: 20 Dakika
Çözünürlük: 2.048 x 2.048 Piksel
Format: MP4
Encoding: Yesantek Araştırma Geliştirme Yazılım Eğitim ve Dış Tic. Ltd.Şti
Türkçe Seslendirme: Yesantek Araştırma Geliştirme Yazılım Eğitim ve Dış Tic. Ltd.Şti


14_Güneş, Canlı Yıldızımız

​ Güneş dünyamızda dört buçuk milyar yıldır parlamaktadır. Bugün cildimizi ısıtan ışık, şimdiye kadar yaşayan herkes tarafından hissedilmektedir. Güneş dünyamızda dört buçuk milyar yıldır parladı. Bugün cildimizi ısıtan ışık, şimdiye kadar yaşayan herkes tarafından hissedilmektedir. En yakın yıldızımız ve gezegenimizin gücü, rüzgarlarımızı, havalarımızı ve tüm yaşamımızı yönlendiren enerjinin kaynağıdır. Tipik bir cüce yıldız olmasına rağmen, Güneş saniyede 600 milyon ton hidrojen tüketiyor ve tüm gezegenlerin toplamından 500 kat daha büyük. Yıldızımızın sırlarını bu planetaryum şovunda keşfedin ve Güneş'in şiddetli yüzeyinin daha önce hiç görülmemiş görüntülerini sürükleyici fulldome formatında yaşayın.

Süre: 24 Dakika
Çözünürlük: 2.048 x 2.048 Piksel
Format: MP4
Encoding: Yesantek Araştırma Geliştirme Yazılım Eğitim ve Dış Tic. Ltd.Şti
Türkçe Seslendirme: Yesantek Araştırma Geliştirme Yazılım Eğitim ve Dış Tic. Ltd.Şti
Avrupa Uzay Ajansı (ESO) ve Diğer Sosyal Amaçlı Kurumların Katkılarıyla Hazırlanmış Anlatıcı Olmayan Planetaryum Showlar1_Astronomy Photographer

Her yıl, Kraliyet Gözlemevi Greenwich (ROG), BBC Dergisi ve Flickr tarafından desteklenen uluslararası bir astronomi fotoğraf yarışması düzenlenmektedir. Yarışma, astronomiyi daha büyük izleyici kitlesinin sevdirmek için düzenlenmektedir.
Yarışmada dereceye giren astronomi fotoğraları kullanılarak kısa bir planetaryum gösterisi hazırlanmıştır.

Süre: 5 Dakika
Çözünürlük: 2.048 x 2.048 Piksel
Format: MP4
Encoding: Yesantek Araştırma Geliştirme Yazılım Eğitim ve Dış Tic. Ltd.Şti2_Athabasca AUORACAM movie

Kanada Kuzey Kutbu'nda bulunan Kuzey manyetik kutbunun coğrafi konumu nedeniyle, Kanadalı bilim adamları, auroraları incelemek için avantajlı konuma geçmektedirler.

Kanada'daki Athabasca Üniversitesi, web kamerası kullanarak auro'larla ilgili görüntüler yakalamaktadırlar. Böylece dünya'nın Güneş ile olan ilişkisini, güneşin ölümcül radyasyonundan korumamıza yardımcı olan manyetosferin yapısını anlamamız için değerli veriler elde etmektedirler.
Bu görüntüler kullanılarak kısa bir planetaryum filmi hazırlanmıştır.

Süre: 1 Dakika
Çözünürlük: 2.330 x 2.330 Piksel
Format: MP4
Encoding: Yesantek Araştırma Geliştirme Yazılım Eğitim ve Dış Tic. Ltd.Şti3_Checking up on Einstein

Haus der Astronomie (Heidelberg, Almanya) kuruluşu tarafından hazırlanmıştır. Bu kısa planetaryum klibi “Güneş'in yerçekimi alanındaki ilk ışık sapma ölçümünün 100. yıldönümü ve Einstein'ın genel görelilik teorisinin ilk başarılı testini “ anmak amacıyla hazırlanmıştır.
4 dakikalık bu planetaryum klibinde ayrıca kara delik çevresinde ışık yayılımının göreceli simülasyonları da incelenebilir.

Süre: 5 Dakika
Çözünürlük: 2.048 x 2.048 Piksel
Format: MP4
Encoding: Yesantek Araştırma Geliştirme Yazılım Eğitim ve Dış Tic. Ltd.Şti4_Cosmonote360

Cosmonaute 360, müzeler, planetaryumlar ve festivallerde eğitim amaçlı olarak sergilemek ve bilime eğlence yoluyla ilgi duymaya teşvik eden Meksika yapımı animasyon filmidir. Evreni keşfetmeyi, başkalarına yardım etmeyi ve toplu olarak öğrenmeyi hayal eden tüm meraklı zihinlere adanmıştır. Bu çalışmanın amacı , amaç astronomi, fizik, kimya veya biyoloji gibi konularda resmi dersten önce çocukların merakını uyandırmaktır.

​ ​

Süre: 4 Dakika
Çözünürlük: 2.048 x 2.048 Piksel
Format: MP4
Encoding: Yesantek Araştırma Geliştirme Yazılım Eğitim ve Dış Tic. Ltd.Şti5_Journey through the Reefs of Belize

Bu planetaryum gösterisinde Belize'deki Glover Resif Araştırma İstasyonu'na doğru sualtı yolculuğu gösterilmektedir. Charles Hayden Planetarium'un “A World Underwater: Belize Resifleri'nin” desteği ile geliştirildi. Planetaryum ekibi, Mesoamerican resif ekosistemini keşfetmek için aldıkları sualtı çekimlerinin 360 derecelik bir filmini yapmak için Massachusetts Institute of Technology (MIT) ile birlikte çalıştı.

Süre: 4 Dakika
Çözünürlük: 2.048 x 2.048 Piksel
Format: MP4
Encoding: Yesantek Araştırma Geliştirme Yazılım Eğitim ve Dış Tic. Ltd.Şti6_Tree Of Life

Hayat Ağacı ya da “Tree Of Life”, Meksika'da deneysel bir rock grubu olan Human Spiral'in müziğine dayanan bir görsel-işitsel şov. Meksikalı yaratıcı grup Dessignare Media tarafından üretildi ve Maya kültüründen ilham alındı.

Süre: 6 Dakika
Çözünürlük: 2.000 x 2.000 Piksel
Format: MP4
Encoding: Yesantek Araştırma Geliştirme Yazılım Eğitim ve Dış Tic. Ltd.Şti7_Stella-novus-light-echos

Hubble Uzay Teleskobu'nun çarpıcı görüntülerini uzay müziği albümü “Geodesium Stella Novus” eşliğinde keyifle izleyebilirsiniz.

Süre: 5 Dakika
Çözünürlük: 1.600 x 1.600 Piksel
Format: MP4
Encoding: Yesantek Araştırma Geliştirme Yazılım Eğitim ve Dış Tic. Ltd.ŞtiLisansı Ücretli Showlar için tıklayınız